Uçan Araba Özellikleri Fiyatı

Zaman: 4/03/2012


Yolda da gidebilen uçan araba, sokakta gitmesi yasal olan uçak şeklinde tanımlanıyor.

Bu hafta Amerika'da yapılacak olan New York Araba Fuarı'nda, "gerçeğe en yakın" uçan araba tasarımı olarak bilinen Transition modeli tanıtılacak.


Geleceğe Dönüş serisinin ikinci filminde geleceği ziyaret eden Marty McFly, 2015 yılında uçan arabalarla ilk kez tanışıyordu. Bizler ise uçan arabaları 2013'te görmeye başlayacağız.

SOKAKTA GİTMESİ YASAL OLAN UÇAK

Massachusetts'te faaliyet gösteren Terrafugia şirketi, tasarımı "yolda da gidebilen hava aracı" ve "sokakta gitmesi yasal olan uçak" şeklinde tanımlıyor. Şirketin 2006'dan beri üzerinde çalıştığı tasarım ilk kez, 6 Nisan'da başlayacak New York Araba Fuarı'nda görücüye çıkacak.

SATIŞ FİYATI 488 BİN TL

Transition isimli araç, 2 koltuk bulunan, kanat kısımları katlanabilen bir uçak şeklinde üretilecek. 4 tekeri ve dönüş sinyalleri de bulunan aracın Amerika'daki satış fiyatı ise 279 bin dolar (yaklaşık 488 bin TL) olarak belirlendi. Araç, saatte 105 millik (saatte yaklaşık 195 kilometre) seyir hızına çıkabiliyor ve hızı 425 mile (saatte yaklaşık 787 kilometre) kadar çıkabiliyor.
Geçtiğimiz ay, Terrafugia'nın prototipi ilk uçuş denemelerini tamamladı. Şirketin CEO'su Carl Dietrich'in Amerikan Wired dergisine verdiği bilgiye göre, tasarımın testleri 2012 boyunca devam edecek ve teslimatlar önümüzdeki yıl başlayacak. 

Dietrich, tasarımın arabayla çok uzak, uçakla çok kısa sürecek yerlere yolculuk edilirken kullanılacağını belirtiyor. Aşırı yağışlı ya da fırtınalı havalarda ufak uçakların kalkması için pilotların özel bir eğitim almış olmaları ve uçakta gerekli donanıma sahip olmaları gerekiyor. Bu araç ise, bu tip havalarda uçmak için beklemek zorunda kalacak pilotlar için bir çözüm sunuyor. Kötü havalar yüzünden uçuşlarını ertelemek ve araba kiralamak zorunda kalan pilotlar, bu araçla yollarına devam edebiliyorlar.

Dietrich, müşterilerinin 3'te 2'sinin tasarıma sıcak baktığını belirtiyor. Aracı almakla ilgilenen müşteri profili arasında, ülkede çeşitli yerlere uçarak gitmek isteyen bir anketçi ile, satmak istediği projeleri havadan izlemek ve ilgilenen müşteriler için havada bir tur düzenlemek isteyen bir emlak danışmanı da bulunuyor.

2 yorum:

"Anonim" veya "Adı/Url" seçeneklerinden birini seçerek yorum yapabilirsiniz .
  1. oha anasını satıyım 488 bin tl ye 5 veya 6 tane ev alınır ömür boyu da yatarak para kazanılır.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ot geldin saman gidecen derken hayvan yiycek bok olarak gidecen amk.

      Sil